Blog

Cestou narážíme na místa o kterých snad nikdo neví(teda kromě místních)Pevnost zavátá časem Cestou narážíme na místa o kterých snad nikdo neví(teda kromě místních)

  Teď jsem na řadě já se svým přáním. Už nějakou dobu mi unikají chrámy bájného Khajuraha. Chrámy z 11.-12 tého století mají ve výzdobě erotické sošky. Na dobové poměry je to přímo pornografie. Celá oblast zůstala prý jako zázrakem ukrytá před ničením a rabováním cizími vojsky jen díky tomu, že byla špatně přístupná. V dobách nájezdů Afgánců se celá místní populace sebrala a odešla do lépe chráněných míst a na celou oblast se zapomnělo.

Takhle jsem proběhnul asi 10 hotelů ani jsem to netušil. To se pak dohaduje levná cena :o)Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína... Takhle jsem proběhnul asi 10 hotelů ani jsem to netušil. To se pak dohaduje levná cena :o)

    Naše cesta vede po krásné silnici hustou džunglí, kde se prohánějí opice. Pomalu ale jistě se cesta začíná horšit a nějakých 30 km od Khajuraha se mění v něco hrozného. V rámci oprav někoho napadlo, že bude skvělé na stávající silnici navézt hlínu společně s makadamem(takový ten obří štěrk), trochu to udusat a nechat po tom jezdit auta, jakoby se nic nedělo. Díky dešťům a těžkým autům jsou všude hluboké krátery a tam kde to není uježděné trčí šutry, které odletují od kol. 20km jedeme téměř 2 hodiny. Když už padá tma a deprese, tak přichází spása - hladký asfalt. Khajuraho je malá vesnička přímo na okraji chrámových pozemků. Turistický ruch je tu opravdu silný a tak je skoro polovina všech domů nějaký hotel. Ke smůle místních a k našemu štěstí je po sezóně a hotely se skoro rvou o to, kdo nás ubytuje. Vyhrávají chlapíci s cenou 200 rupií(80Kč) za pokoj.

To není fronta na sociální dávky ale zástupy věřícíchTotální nášvih To není fronta na sociální dávky ale zástupy věřících

    Když si prohlížíme památky, tak nás zaujme chrám mimo areál. Celou dobu dovnitř proudí zástupy lidí, ale vypadá to, jakoby nikdo nevycházel. Asi tam bude obří mlýnek na maso. Jdeme to obhlédnout a klube se z toho slavnost Shivy, která má trvat 3 dny. Shivův chrám má nakonec zvláštní východ. Kolem chrámu je spousta Sádhuů - svatých mužů.

Typické souloží(sousoší) Khajurahského chrámu. Tady poloha bolehlavKamasutra? Typické souloží(sousoší) Khajurahského chrámu. Tady poloha bolehlav

    Celá slavnost se nese v duchu obdarování, tak jako většina hindu svátků. Svatí mužové dostávají jídlo a peníze výměnou za požehnání. Jsou tu i lidoví zpěváci a uspavači hadů. Míchám se do davu a jdu se podívat jak se dělá sekaná. Chrám je tak plný, že se jde tučnáčí chůzí. Stejně jako ve všech ostatních chrámech zasvěcených Shivovi i tenhle má jako ústřední modlu Shivův lingam - pinďour. Symbolizuje energii a potenciál Shivy samotného. Tady je opravdu obří a je kolem něj postavené druhé patro. Uctívání probíhá poléváním vodou a házením obětinek (květy, rýže atd.). Díky těm zástupům lidí je v kanálku opravdu potok vody a ta čvachtá i mezi květy na podlaze. Ještě že tu nemají růže, protože se tu všude chodí naboso.

Koupačka v Khajurahu vypadá lákavě. Ale nakonec jsme přece jen odolaliSkočit či neskočit Koupačka v Khajurahu vypadá lákavě. Ale nakonec jsme přece jen odolali
Uspavači hadů jsou pořád v kurzuSpi dětátko spi Uspavači hadů jsou pořád v kurzu
Nabrat posvátnou vodu a chrst s ní na ŠivákaPolévání Šiva lingamu Nabrat posvátnou vodu a chrst s ní na Šiváka

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Odběr novinek

Souhlasím se zasíláním novinek